INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Feliks Cichocki (Cichocki-Nałęcz)      Frag. autoportretu Feliksa Cichockiego.

Feliks Cichocki (Cichocki-Nałęcz)  

 
 
1861-05-18 - 1921
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cichocki Feliks (1861–1921), malarz, ur. 18 V w Warszawie, był synem Teodora i Filipiny z Górskich; młodość przeżył w wielkiej nędzy. Był terminatorem u malarza pokojowego, malował futryny okien i woził rekwizyta malarskie. Stopniowo zaczął dźwigać się z nędzy; był retuszerem w zakładach fotograficznych i uczył rysunków na pensjach warszawskich. W Monachium bawił w r. 1884/5, ale wobec braku miejsca w Akademii kopiował tylko obrazy w galeriach. Ożeniony był (12 VII 1899) z ks. Konstancją Światopełk-Mirską. Zmarł w r. 1921. Namalował m. i. obrazy: Niewolnik turecki, Arab przy modlitwie, Wspomnienia, Zjazd na polowanie, oraz portrety biskupa Likowskiego, Matiasza Bersohna i w. in. Ponadto znane są jego płótna treści religijnej, znajdujące się w paru muzeach polskich.

 

Informacja p. Mariana Wawrzenieckiego; Thieme Becker; „Dzien. dla Wszystkich” 1899 nr 158; »Kurier Warsz.« 1921, nr 205.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.